Program do fakturowania
Zakres Usług
Wybór formy opodatkowania
I
I
I
I
I
I
Rejestracja firmy i księgowość
Informacje
Biuro rachunkowe
godz. otwarcia biura:
pon.-pt. 8:00 -16.00
Zacznij księgowość z nami już dzisiaj!
REGON 38220906600000
NIP 7792501772
KRS 0000765170
FakturTax.pl - Kancelaria Rachunkowo-
Podatkowa S.D.P Sp. z o.o. ul. Kazimierza
Jarochowskiego 34/3, Poznań, 60-238
Dołącz do naszych klientów, którzy księgują w FaktuTax.pl za 99 zł
Chcesz założyć działalność gospodarczą a nie wiesz jak? To żaden problem! FakturTax pomoże Tobie całkowicie bezpłatnie.
Chcesz założyć działalność gospodarczą a nie wiesz jak? To żaden problem! FakturTax pomoże Tobie całkowicie bezpłatnie.
PKD – Czym tak naprawdę jest?
PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest to pięciocyfrowy kod, który określa rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej – czyli w skrócie opis rodzaju wykonywanej działalności.
Kogo dotyczy PKD?
Kod PKD dotyczy tak naprawdę każdego przedsiębiorcy – nie ważne czy to księgowy, czy też fryzjer. Przedsiębiorca w momencie założenia firmy musi wybrać przynajmniej jeden kod PKD, aby różne instytucje tj. urzędy wiedziały, jakie czynności przedsiębiorstwo będzie wykonywać.
Gdzie i kiedy go wpisać?
Osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą musi w momencie składania papierowego wniosku CEIDG-1 wpisać na druku min. 1 kod PKD. Maksymalnie może podać 7 kodów na formularzu głównym. Jeśli zgłaszający chce podać więcej niż 7 kodów, musi wpisać je w załączniku CEIDG-RD.
Jendak dużo prostsza jest możliwość wypełnienia go online, wówczas nie musimy pamiętać o załącznikach, bo system sam je generuje.
Dlaczego kod PKD jest taki ważny?
Kod PKD ułatwia różnym instytucjom zorientować się, jaki rodzaj działalności wykomnujemy. Jednak nie jest to jedyny powód. Taki kod może odegrać szczególną rolę w momencie, gdy staramy się o dofinansowanie czy też kredyt w banku. Dzięki instytucje finansowe mogą określić ryzyko kredytowe. Kod PKD może także wpłynąć na formę opodatkowania – chodzi tu m.in. o możliwość rozliczania się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dlatego dobrze jest użyć takich kodów, które faktycznie opisują profil działaności i określają wykonywane czynności.
Gdzie można sprawdzić kody PKD? Jak dobrze dobrać taki kod?
Kodów PKD jest około 400. Są one podzielone na sekcje. Każda z nich odpowiada konkretnemu obszarowi biznesu. Przypisano im litery od A do U. Pozostałe pięć znaków to kolejno: sekcja, dział, grupa, klasa i podklasa.
W wyborze kodu pomagają wyszukiwarki internetowe. Można tego dokonać w prosty sposób. Jeśli wpiszemy określone słowo określające działalność, wyszukiwarki dobierają kody PKD, które odpowiadają opisowi konkretnej dziedziny działalności gospodarczej. Taki wykaz kodów znajduje się też na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - wykaz kodów pkd
Co jeśli nie umiemy zrobić tego sami?
W tej sytuacji zaleca się dopytać w biurze rachunkowym lub u sprawdzonego księgowego. Doradca podatkowy lub inna osoba porozmawia z nami o naszej działalności i pomoże nam skutecznie dobrać odpowiednie kody PKD.
Czy mamy możliwość zmiany kodu PKD? Jak to zrobić?
Zmianę kodu możemy dokonać w każdej chwili – nie są one wybierane "na zawsze". Przedsiębiorca może usunąć wybrany kod lub dodać kilka nowych.
Jeśli chcemy zmienić kody PKD, wystarczy złożyć aktualizację na formularzu CEIDG – takim samym, którego używamy do zgłoszenia działalności.