PRZECZYTAJ

Poleć FakturTax znajomym  zyskaj -70% na kolejną fakturę

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Logo - biuro rachunkowe Poznań FakturTax.pl

Różne formy opodatkowania. Sprawdź która najbardziej pasuję do Ciebie! 

Przykład:
I. Jeżeli założyłeś działalność gospodarczą 2 maja, zakończysz korzystanie z ulgi w dniu 30
listopada.
II. Jeżeli założyłeś działalność gospodarczą 1 maja, zakończysz korzystanie z ulgi w dniu 31
października.

 

 

 

 

Składka preferencyjna ZUS dla kogo ?  

Po drugie składka preferencyjna, jeżeli zakładasz działalność po raz pierwszy w życiu lub od zaprzestania wykonywania poprzedniej działalności minęło 60 miesięcy, a także nie świadczysz usług na rzecz swojego byłego pracodawcy, możesz skorzystać z tzw. ZUS preferencyjnego. Z preferencyjnych składek ZUS skorzystasz także, gdy wcześniej korzystałeś z ulgi na start. Okres ulgi wynosi 24 miesiące (również jeśli wcześniej korzystałeś z ulgi na start) i w tym czasie opłacać będziesz składki społeczne od podstawy wynoszącej
30% minimalnego wynagrodzenia w danym okresie. W celu skorzystania z preferencyjnego opłacania składek ZUS, powinieneś podać kod 05 70 X X w formularzu ZUS ZUA. Jeżeli wcześniej korzystałeś z ulgi na start, najpierw musisz wyrejestrować się z kodem 05 40 X X, a następni zgłosić z kodem 05 70 X X.

Na przykładzie: Jeśli rozpoczęcie twojej działalności gospodarczej miało miejsce 2 maja i skorzystałeś z ulgi na start zakończonej 30 listopada, masz możliwość przejścia na preferencyjne składki ZUS od 1 grudnia. W tym przypadku, przez kolejne 24 miesiące, będziesz uprawniony do opłacania obniżonych składek ZUS, korzystając z kodu 05 70 X X

 

 

 

 

 

 

Mały ZUS plus dla kogo ? 

Mały ZUS Plus jest kolejną opcją dla przedsiębiorców. Jeśli wykorzystałeś już ulgę na start, nie masz możliwości korzystania z preferencyjnych składek ZUS i spełniasz określone kryteria, możesz opłacać składki społeczne ZUS od dochodu. Aby skorzystać z Małego ZUS Plus, musisz spełnić warunki takie jak: roczne przychody z działalności gospodarczej nie przekraczające 120.000 zł i prowadzenie tej działalności przez ponad 60 dni w poprzednim roku. Ulga ta nie jest dostępna w pierwszym roku działalności. Spełniając te kryteria, możesz opłacać składki społeczne od dochodu przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy.

Nie skorzystasz z Małego ZUS Plus, jeśli prowadzisz działalność na karcie podatkowej, nie jesteś czynnym podatnikiem VAT łącznie, masz inny tytuł do ubezpieczenia, np. jako wspólnik spółki jawnej, lub świadczysz usługi dla swojego byłego pracodawcy. Ulga ta nie obejmuje również artystów, twórców, osób wykonujących wolne zawody oraz prowadzących niepubliczne placówki edukacji.

Zgłoszenie do Małego ZUS Plus należy dokonać zwykle do 31 stycznia, jeśli warunki są spełnione od następnego roku kalendarzowego. W przypadku spełnienia warunków w trakcie roku, zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od daty, kiedy można zacząć korzystać z ulgi. Zgłoszenie dokonuje się za pomocą kodu 05 90 X X na formularzu ZUS ZUA lub w niektórych przypadkach ZUS ZZA."

Ważne:
ULGA NA START - 6 miesięcy od dnia założenia firmy
SKŁADKA PREFERENCYJNA - 7 - 24 miesięcy po 6 miesiącach stosowania ulgi na start
MAŁY ZUS PLUS - łącznie po 30 miesiącach stosowania ulgi na start oraz następnie składki preferencyjnej, pod pewnymi warunkami! (czytaj niżej)

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą, który nie posiada innych form ubezpieczenia (takich jak umowa o pracę czy umowa zlecenia), jest zobowiązany do przystąpienia do ubezpieczeń społecznych na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Mimo to, ustawodawca oferuje różne formy ulg i zwolnień z opłacania składek społecznych. W naszym artykule szczegółowo omówimy te kluczowe zagadnienia i możliwości.

Ulga na start dla firmy. Na czym polega? 

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upływie 60 miesięcy od zakończenia poprzedniej działalności, masz możliwość skorzystania z 'ulgi na start'. Warunkiem jest również nieświadczenie usług dla byłego pracodawcy. Ta ulga pozwala na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. W tym okresie rejestrujesz swoją działalność, używając kodu 05 40 X X w zgłoszeniu ZUS ZZA. Ciekawostką jest, że jeśli zaczniesz działalność drugiego dnia miesiąca, efektywnie możesz korzystać z ulgi przez prawie 7 miesięcy, ponieważ do limitu wliczany jest pełen okres 6-miesięcznego zwolnienia.

ZUS, Ubezpieczenia Społeczne, Ulgi dla przedsiębiorców

Jak przesyłać faktury do księgowości? 

korzystając z naszego biura rachunkowego dla firmy

Możesz, też spokojnie dostarczyć faktury bezpośrednio do naszego biura rachunkowego 

Bezpośrednio

Otrzymasz w ramach współpracy dostęp do aplikacji program do wystawiania i przesyłania faktur 

Nie ma potrzeby aby specjalnie jechać do biura dostarczyć faktury, można to spokojnie zrobić online

W aplikacji

Na email do księgowej

Co to jest Ulga na start w ZUS? 

Wysłanie wiadomości jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną oraz wyrażenia zgody na przetwarzanie przez Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa S.D.P. Sp. z o.o. danych osobowych w celach marketingowych. Wyrażona zgoda może być odwołana w każdym czasie. W celu przedstawienia przez Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa S.D.P. Sp. z o.o. indywidualnej oferty produktów i usług drogą telefoniczną wyrażenie zgody jest niezbędne.

Księgowy dla firm już od 129 złotych miesięcznie! 

 Jeżeli mają Państwo jakieś pytania serdecznie zapraszamy do kontaktu, skontaktujemy się telefonicznie lub prześlemy Państwu szczegółową ofertę biuro rachunkowe Poznań na email

Twój e-mail:

Imię Nazwisko / Nazwa Firmy

Numer Telefonu

Wyślij zgłoszenie >
Wyślij zgłoszenie >
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Polecaj i zarabiaj

bezpłatna konsultacja

Rejestracja jednoosobowej działalności

Oferta biura rachunkowego 

Wybór formy opodatkowania dla firmy

Rejestracja spółki z o.o.

Biuro Rachunkowe Poznań

Sprawdź ofertę!

Jesteśmy prawdopodobnie jednym z najlepszych biur rachunkowych w Poznaniu
Biuro Rachunkowe Poznań FakturTax

Dodatkowe usługi

Zakres Usług

Rejestracja firmy i księgowość 

Informacje

Biuro rachunkowe

godz. otwarcia biura:

pon.-pt. 8:00 -16.00

Zacznij księgowość z nami już dzisiaj!

REGON 38220906600000

NIP 7792501772

KRS 0000765170

 

FakturTax.pl - Kancelaria Rachunkowo-

Podatkowa S.D.P Sp. z o.o.  

ul. Klaudyny Potockiej 25, 60-211 Poznań