FAKTUROWANIE

Polecaj i zarabiaj

bezpłatna konsultacja

Oferta biura rachunkowego 

Wybór formy opodatkowania dla firmy

Biuro Rachunkowe Poznań

Sprawdź ofertę!

Jesteśmy prawdopodobnie jednym z najlepszych biur rachunkowych w Poznaniu
Biuro Rachunkowe Poznań FakturTax

Dodatkowe usługi

Zakres Usług

Rejestracja firmy i księgowość 

Informacje

Biuro rachunkowe

godz. otwarcia biura:

pon.-pt. 8:00 -16.00

Zacznij księgowość z nami już dzisiaj!

REGON 38220906600000

NIP 7792501772

KRS 0000765170

 

FakturTax.pl - Kancelaria Rachunkowo-

Podatkowa S.D.P Sp. z o.o.  

ul. Klaudyny Potockiej 25, 60-211 Poznań

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować 

 

Ile płaci się przy uldze na start?

Przedsiębiorca będzie opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne od zadeklarowanej kwoty – nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku.

 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Na 2019r. Najniższa składka wynosi 342,32zł – tyle co miesiąc powinien płacić do ZUS.

 

Składka ta jest miesięczna i niepodzielna – opłaca się ją w pełnej wysokości, niezależnie od ilości dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w miesiącu.

 

Co w sytuacji, gdy np. zawiesza się działalność?

W tej sytuacji okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy. W trakcie jej zawieszenia przedsiębiorca zgłosić się może do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Kiedy jesteśmy zwolnieni z opłacania składki zdrowotnej?

Istnieje możliwość bycia zwolnionym z obowiązku opłacania składek zdrowotnych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w okresie ulgi na start. Dotyczy to osoby, która:

  • jest emerytem bądź rencistą i jej świadczenie nie przekracza miesięcznie minimalnego wynagrodzenia oraz przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będzie opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej
  • jest zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz jej przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będzie opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej
  • pobiera zasiłek macierzyński, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego

 

Sprawdź zupełnie za darmo

Szukasz sprawdzonego i skutecznego biura rachunkowego w dobrej cenie? Sprawdź koniecznie naszą ofertę! Obniżymy koszty za prowadzenie Twojej księgowości. Na pewno będziesz zadowolony

Dołącz do naszych klientów, którzy księgują w FaktuTax.pl  za 99 zł a spółki od 249 zł

Mały ZUS dla przedsiębiorców 2020 -
Ulga na Start. Nowe firmy

Ulga na start – Czym jest?

Polega na tym, że przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS na ubezpieczenia społeczne – czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe przez 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywanej działalności. Ulga ta nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, a przedsiębiorca nie ma prawa skorzystać ze świadczeń chorobowych i wypadkowych.

 

Co wiążę się z korzystaniem ulgi na start?

Jeśli przedsiębiorca skorzysta z ulgi, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, jednak ma obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania co miesiąc składek na to ubezpieczenie. Składkę zdrowotną będzie mógł odliczyć od podatku, a nie od dochodu. (w 2019r. wynosi 342,32zł).

 

Kto może korzystać z ulgi na start?

Z ulgi może skorzystać przedsiębiorca, który:

  • jest osobą fizyczną (czyli prowadzącą działalność jednoosobową albo są wspólnikiem spółek cywilnych)
  • podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
  • nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności
  • nie podlega ubezpieczeniu w KRUS

 

Kiedy można zrezygnować z ulgi na start?

Możliwość korzystania z ulgi ZUS jest wyłącznie prawem przedsiębiorcy, więc jeśli chce zrezygnować z ulgi, powinna zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS.

Jeśli przedsiębiorca postanowi zrezygnować z ulgi – bo ma do tego prawo – to kolejny raz będzie miał możliwość skorzystania z niej dopiero po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia jej zakończenia bądź zawieszenia.

 

 

O czym powinno się pamiętać, korzystając z tej ulgi na start?

Każdy przedsiębiorca, który planuje skorzystać z ulgi, powinien pamiętać, że poza nieopłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy, nie przysługuje mu wówczas prawo do świadczeń wynikających z tych ubezpieczeń. W przypadku jeśli osoba zachoruje, nie dostanie zasiłku chorobowego. Tak samo będzie w momencie, gdy osoba miałaby wypadek przy pracy, nie przysługuje mu prawo do świadczeń wypadkowych.

 

Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby mieć pełne prawo do ubezpieczeń, może zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z ZUS – w dowolnym momencie, w ciągu 6 miesięcy obowiązywania ulgi.

 

Przedsiębiorca jednak powinien pamiętać też o tym, że ma prawo do skorzystania z możliwości opłacenia niższych składek. Musi pamiętać jednak, że po 6 miesiącach powinien obowiązkowo zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS – na standardowych lub preferencyjnych warunkach (czyli niższe składki przez 24 miesiące).

BEZPŁATNA KONSULTACJA

17 lutego 2020
Biuro Rachunkowe Poznań FakturTax